Η γνώση

Cold Work Tool Steel Οδηγός επιλογής αγοραστών|Συμβουλές σύγκρισης και εξαγωγής μεταξύ των προτύπων

Aug 01, 2026 Αφήστε ένα μήνυμα

Cold Work Tool Steel - International Buyer's Selection Guide

Πολλοί εισαγωγείς στο εξωτερικό, καταστήματα καλουπιών και υπεργολάβοι θερμικής επεξεργασίας αντιμετωπίζουν προκλήσεις όταν προμηθεύονται χάλυβα εργαλείων ψυχρής επεξεργασίας κινεζικής κατασκευής. Οι ποιότητες χάλυβα που ορίζονται σύμφωνα με τα πρότυπα GB δεν μπορούν να αντικατασταθούν απευθείας με ισοδύναμα AISI, DIN ή JIS. Μικρές διαφορές στη χημική σύνθεση και τα διαθέσιμα παράθυρα θερμικής επεξεργασίας μπορεί να οδηγήσουν σε απροσδόκητη αστοχία μούχλας εάν η αντικατάσταση υλικού πραγματοποιηθεί χωρίς δοκιμή.

Αυτή η αναφορά καλύπτει ευρέως χρησιμοποιούμενες ποιότητες χάλυβα και σκόνης μεταλλουργίας εργαλείων ψυχρής επεξεργασίας. Πέρα από τα δεδομένα χημικής σύνθεσης, σκληρότητας και θερμικής επεξεργασίας, προσθέσαμε πρακτικές οδηγίες προμήθειας για αγοραστές από το εξωτερικό για να απλοποιήσουμε τη διαδικασία επιλογής υλικού.

1. Επισκόπηση Χάλυβας Εργαλείων Ψυχρής Εργασίας

Οι χάλυβες εργαλείων ψυχρής εργασίας έχουν αναπτυχθεί για εργασίες που εκτελούνται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, συμπεριλαμβανομένου του τυφώματος, της σφράγισης, της ψυχρής εξώθησης, της ψυχρής κεφαλής και της συμπίεσης σκόνης. Μπορούν να χωριστούν σε δύο κύριες κατηγορίες για πρακτική προμήθεια:

  • Συμβατικός χυτός χάλυβας ψυχρής επεξεργασίας με πλινθώματα: O1, A2, D3, D2, 9CrWMn, Cr12MoV. Οικονομικά αποδοτικό για παραγωγές γενικού έως μεσαίου όγκου.
  • Σκόνη μεταλλουργίας (PM) χάλυβας ψυχρής εργασίας: DC53, Vanadis 4, σειρά ASP. Υψηλότερη καθαρότητα, ισορροπημένη σκληρότητα και αντοχή στη φθορά, κατάλληλο για καλούπια ακριβείας υψηλής ζήτησης.

2. Διασταυρούμενα Πρότυπα Δεδομένα Χημικής Σύνθεσης

Οι παρακάτω πίνακες σύγκρισης βαθμών παραθέτουν τυπικές χημικές σειρές για κοινά διασταυρούμενα υλικά. Λάβετε πάντα υπόψη σας ότι οι ονομαστικοί ισοδύναμοι βαθμοί δεν είναι πλήρως εναλλάξιμοι. Οι παραλλαγές του κράματος θα επηρεάσουν τη δυνατότητα επεξεργασίας και τα τελικά αποτελέσματα θερμικής επεξεργασίας.

Κοινός χάλυβας εργαλείων γενικής χρήσης για σκλήρυνση λαδιού, ευρέως διαδεδομένος για μικρές μήτρες κάμψης και απλά εργαλεία κάλυψης.

Σύστημα Εκδότης Φορέας Τυπική μορφή βαθμού Κάλυψη
AISI / ASTM AISI / ASTM International AISI D2, D3, A2, O1, W1, M2, M35 Βόρεια Αμερική
DIN / W.Nr. DIN (Γερμανία) 1.2379, 1.2601, 1.2510, 1.3343 Ευρώπη
EN ISO 4957 CEN / ISO X153CrMoV12, X100CrMoV5 Ευρώπη / Παγκόσμια
JIS JIS (Ιαπωνία) SKD11, SKS3, SKH-9, SKH-55 Ιαπωνία / Ασία
γιγαμπάιτ SAC (Κίνα) Cr12MoV, 9CrWMn, W6Mo5Cr4V2 Κίνα
BS BSI (Ηνωμένο Βασίλειο) BD2, BO1, BM2 ΗΒ / Κοινοπολιτεία

A2 / 1.2363 / SKD12

Αεροσκληρυντικός χάλυβας με χαμηλή παραμόρφωση μετά το σβήσιμο, προτιμάται για εργαλεία ακριβείας με αυστηρές απαιτήσεις ανοχής διαστάσεων.

AISI / ASTM DIN W.Nr. EN ISO 4957 JIS GB / Κίνα Σημειώσεις
O1 1.251 100MnCrW4 SKS3 9CrWMn Σκληρότητα λαδιού, χαμηλή παραμόρφωση
A2 1.2363 X100CrMoV5 SKD12 Cr5Mo1V Σκληρότητα αέρα, μέτρια φθορά
D2 1.2379 X153CrMoV12 (SKD11) Cr12Mo1V1 Υψηλό-C υψηλό-Cr, υψηλή φθορά
D3 1.208 X210Cr12 SKD1 Cr12 Υψηλός C υψηλό-Cr, μέγιστη φθορά
D6 1.2436 X210CrW12 – Cr12W Παραλλαγή που φέρει βολφράμιο
H11 1.2343 X37CrMoV5-1 SKD6 4Cr5MoSiV Hot-work (εκτός πεδίου εφαρμογής)
H13 1.2344 X40CrMoV5-1 SKD61 4Cr5MoSiV1 Hot-work (εκτός πεδίου εφαρμογής)
M2 1.3343 HS6-5-2 SKH-9 W6Mo5Cr4V2 Χάλυβας υψηλής ταχύτητας
M35 1.3243 HS6-5-2-5 SKH-55 W6Mo5Cr4V2Co5 Συν-φέρον HSS
W1 1.1525 C80W1 SK1 / SK2 T8 / T10 Άνθρακας που σκληραίνει το νερό
– 1.2601 X165CrMoV12 SKD11 Cr12MoV Περίπου ισοδύναμος

D3 / 1.2080 / SKD1

Χάλυβας υψηλής περιεκτικότητας σε άνθρακα, υψηλής περιεκτικότητας σε χρώμιο, εστιασμένος στην αντοχή στη φθορά, που χρησιμοποιείται για καλούπια που λειτουργούν υπό σοβαρές συνθήκες λείανσης.

Στοιχείο AISI D2 (ASTM A681) DIN 1,2379 JIS SKD11 GB Cr12Mo1V1
C 1.40 – 1.60 1.45 – 1.60 1.40 – 1.60 1.40 – 1.60
Σι 0.10 – 0.60 0.20 – 0.60 Μικρότερο ή ίσο με 0,40 Μικρότερο ή ίσο με 0,60
Mn 0.20 – 0.60 0.20 – 0.60 Μικρότερο ή ίσο με 0,60 Μικρότερο ή ίσο με 0,60
Cr 11.00 – 13.00 11.00 – 13.00 11.00 – 13.00 11.00 – 12.50
Μο 0.70 – 1.20 0.70 – 1.00 0.80 – 1.20 0.70 – 1.10
V 0.50 – 1.10 0.70 – 1.00 0.20 – 0.50 0.50 – 0.90
P Μικρότερο ή ίσο με 0,030 Μικρότερο ή ίσο με 0,030 Μικρότερο ή ίσο με 0,030 Μικρότερο ή ίσο με 0,030
S Μικρότερο ή ίσο με 0,030 Μικρότερο ή ίσο με 0,030 Μικρότερο ή ίσο με 0,030 Μικρότερο ή ίσο με 0,030

D2 / 1,2379 / SKD11 & Cr12MoV

Ζητείται συνήθως από ξένους αγοραστές. Το Cr12MoV (κατηγορία κινεζικών GB) μοιράζεται παρόμοιο περιεχόμενο χρωμίου με το D2, αλλά προσφέρει διαφορετική απόδοση μετά το σβήσιμο. Δεν συνιστάται η άμεση αντικατάσταση χωρίς δοκιμές.

AISI / ASTM DIN W.Nr. EN ISO 4957 JIS GB / Κίνα Σημειώσεις
O1 1.251 100MnCrW4 SKS3 9CrWMn Σκληρότητα λαδιού, χαμηλή παραμόρφωση
A2 1.2363 X100CrMoV5 SKD12 Cr5Mo1V Σκληρότητα αέρα, μέτρια φθορά
D2 1.2379 X153CrMoV12 (SKD11) Cr12Mo1V1 Υψηλό-C υψηλό-Cr, υψηλή φθορά
D3 1.208 X210Cr12 SKD1 Cr12 Υψηλός C υψηλό-Cr, μέγιστη φθορά
D6 1.2436 X210CrW12 – Cr12W Παραλλαγή που φέρει βολφράμιο
H11 1.2343 X37CrMoV5-1 SKD6 4Cr5MoSiV Hot-work (εκτός πεδίου εφαρμογής)
H13 1.2344 X40CrMoV5-1 SKD61 4Cr5MoSiV1 Hot-work (εκτός πεδίου εφαρμογής)
M2 1.3343 HS6-5-2 SKH-9 W6Mo5Cr4V2 Χάλυβας υψηλής ταχύτητας
M35 1.3243 HS6-5-2-5 SKH-55 W6Mo5Cr4V2Co5 Συν-φέρον HSS
W1 1.1525 C80W1 SK1 / SK2 T8 / T10 Άνθρακας που σκληραίνει το νερό
– 1.2601 X165CrMoV12 SKD11 Cr12MoV Περίπου ισοδύναμος

DC53 (Χάλυβας ψυχρής επεξεργασίας Daido PM)

Αναγνωρίζεται ως βελτιωμένη εναλλακτική του SKD11, με ιδιαίτερα υψηλότερη σκληρότητα. Χρησιμοποιείται σε μεγάλο βαθμό για προοδευτικές μήτρες και τεμάχια εργασίας που απαιτούν επεξεργασία Wire-EDM.

Στοιχείο AISI D2 (ASTM A681) DIN 1,2379 JIS SKD11 GB Cr12Mo1V1
C 1.40 – 1.60 1.45 – 1.60 1.40 – 1.60 1.40 – 1.60
Σι 0.10 – 0.60 0.20 – 0.60 Μικρότερο ή ίσο με 0,40 Μικρότερο ή ίσο με 0,60
Mn 0.20 – 0.60 0.20 – 0.60 Μικρότερο ή ίσο με 0,60 Μικρότερο ή ίσο με 0,60
Cr 11.00 – 13.00 11.00 – 13.00 11.00 – 13.00 11.00 – 12.50
Μο 0.70 – 1.20 0.70 – 1.00 0.80 – 1.20 0.70 – 1.10
V 0.50 – 1.10 0.70 – 1.00 0.20 – 0.50 0.50 – 0.90
P Μικρότερο ή ίσο με 0,030 Μικρότερο ή ίσο με 0,030 Μικρότερο ή ίσο με 0,030 Μικρότερο ή ίσο με 0,030
S Μικρότερο ή ίσο με 0,030 Μικρότερο ή ίσο με 0,030 Μικρότερο ή ίσο με 0,030 Μικρότερο ή ίσο με 0,030

Vanadis & ASP Powder Metallurgy Steel Series

Ποιότητες PM Premium για συνεχή παραγωγή υψηλής ταχύτητας, κατάλληλες για εργασίες διαμόρφωσης από ανοξείδωτο χάλυβα και τιτάνιο.

Διαδικασία Παράμετρος Στόχος
ανόπτηση (μαλακό) 840 – 870 μοίρες, αργή ψύξη Μικρότερο ή ίσο με 255 HBW
Ωστενιτισμός 1010 – 1050 μοίρες –
Σβήσιμο Αέρας ή λάδι (προτιμάται το κενό) –
Πολτοποίηση (χαμηλή θερμοκρασία) 180 – 200 μοίρες × 2 ώρες 60 – 62 HRC
Πολτοποίηση (υψηλή θερμοκρασία) 510 – 540 μοίρες × 2 ώρες × 2 κύκλοι 58 – 60 HRC
Ανακούφιση από το άγχος 600 – 650 μοίρες μετά από σκληρή κατεργασία –

3. Αναφορά θερμικής επεξεργασίας & σκληρότητας

Όλες οι παράμετροι ανόπτησης, σβέσης και σκλήρυνσης που φαίνονται παρακάτω χρησιμεύουν ως τυπικές τιμές αναφοράς. Η πραγματική επιτεύξιμη σκληρότητα εξαρτάται από τον εξοπλισμό του κλιβάνου, το πάχος του τεμαχίου εργασίας και τις συνθήκες ψύξης. Οι τελικοί τεχνικοί δείκτες θα πρέπει να ακολουθούν το πιστοποιητικό δοκιμής μύλου που παρέχεται από τον κατασκευαστή χάλυβα.

Διαδικασία Παράμετρος Στόχος
ανόπτηση (μαλακό) 840 – 870 μοίρες, αργή ψύξη Μικρότερο ή ίσο με 255 HBW
Ωστενιτισμός 1010 – 1050 μοίρες –
Σβήσιμο Αέρας ή λάδι (προτιμάται το κενό) –
Πολτοποίηση (χαμηλή θερμοκρασία) 180 – 200 μοίρες × 2 ώρες 60 – 62 HRC
Πολτοποίηση (υψηλή θερμοκρασία) 510 – 540 μοίρες × 2 ώρες × 2 κύκλοι 58 – 60 HRC
Ανακούφιση από το άγχος 600 – 650 μοίρες μετά από σκληρή κατεργασία –

4. Σύγκριση απόδοσης υλικού

Η επιλογή υλικού απαιτεί ισορροπία μεταξύ σκληρότητας, αντοχής στη φθορά, μηχανικής επεξεργασίας και σταθερότητας διαστάσεων. Οι βαθμοί ανθεκτικοί σε υψηλή φθορά συνήθως συνοδεύονται από μειωμένη σκληρότητα, αυξάνοντας τον κίνδυνο ρωγμών για αιχμηρές γωνίες και λεπτά τμήματα μούχλας.

Ιδιοκτησία Βαθμολογία (1–5) Σχόλιο
Αντοχή στη φθορά ★★★★★ Το καλύτερο στην κατηγορία του για κρύα εργασία
Σκληρότητα ★★★☆☆ Χαμηλότερο από SKD11/DC53
Σκληρυνσιμότητα ★★★★★ Σκληραίνει στον αέρα κατά Ø100 mm
Δυνατότητα μηχανικής επεξεργασίας (ανόπτηση) ★★★☆☆ Τα καρβίδια μειώνουν τη διάρκεια ζωής του εργαλείου
Σταθερότητα διαστάσεων ★★★★☆ Συνιστάται κενό HT
Συγκολλησιμότητα ★★☆☆☆ Δεν συνιστάται

5. Επιλογή Βαθμού με βάση την αίτηση

  • Γενικό τυφλό, κάμψη, εργαλεία μικρού όγκου: O1, 9CrWMn
  • Καλούπια ακριβείας που απαιτούν ελάχιστη παραμόρφωση θερμικής επεξεργασίας: A2
  • Μακροχρόνια σφράγιση με ισχυρή λειαντική φθορά: D2, Cr12MoV
  • Προοδευτικές μήτρες, κατεργασία Wire-EDM, ζήτηση υψηλής σκληρότητας: DC53
  • Ψυχρή διέλαση βαρέως φορτίου, μαζική παραγωγή εξαρτημάτων υψηλής αντοχής: Vanadis 4, σειρά ASP PM χάλυβας

6. Βασικές Σημειώσεις Διεθνών Προμηθειών

Αυτή η ενότητα καλύπτει πρακτικούς κινδύνους που αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι αγοραστές από το εξωτερικό κατά την εισαγωγή χάλυβα εργαλείων ψυχρής εργασίας από την Κίνα, που σπάνια αναφέρονται στα τυπικά δελτία δεδομένων κατασκευαστή.

6.1 Κίνδυνοι ισοδυναμίας βαθμών

Δεν υπάρχει άμεση αντιστοίχιση ένας προς έναν μεταξύ των ποιοτήτων χάλυβα GB και των προδιαγραφών AISI / DIN. Η επιλογή υλικών μόνο με βάση παρόμοια ονόματα ποιότητας οδηγεί συχνά σε πρόωρη βλάβη της μούχλας.

6.2 Απαιτούμενη τεκμηρίωση

Οι περισσότεροι δυτικοί εισαγωγείς απαιτούν πιστοποιητικά δοκιμών μύλου σύμφωνα με το EN 10204 3.1. Επιβεβαιώστε τη διαθεσιμότητα των εγγράφων με τον προμηθευτή σας πριν κάνετε επίσημες παραγγελίες.

6.3 Διαφορές θερμικής επεξεργασίας

Οι διαδικασίες παραγωγής που υιοθετούνται από τα κινεζικά χαλυβουργεία διαφέρουν από τις ευρωπαϊκές μάρκες υψηλής ποιότητας. Προσαρμόστε ανάλογα τους κύκλους σκλήρυνσης εάν αλλάξετε από υλικό Uddeholm, Bohler ή ASSab σε κινέζικο ισοδύναμο χάλυβα.

6.4 Συμμόρφωση με τις εξαγωγές

Επιβεβαιώστε την ταξινόμηση κωδικού HS, το πιστοποιητικό προέλευσης και τις απαιτήσεις επιθεώρησης πριν από την αποστολή πριν από την παραγωγή για να αποφύγετε καθυστερήσεις στα τελωνεία προορισμού.

7. Συχνές Ερωτήσεις

Μπορεί το Cr12MoV να αντικαταστήσει απευθείας το AISI D2;

Όχι. Αν και οι δύο ποιότητες έχουν συγκρίσιμη περιεκτικότητα σε χρώμιο, τα επίπεδα άνθρακα και μολυβδαινίου διαφέρουν. Η συμπεριφορά και η σκληρότητα της θερμικής επεξεργασίας δεν μπορούν να ταιριάζουν απόλυτα. Η δοκιμαστική δοκιμή είναι απαραίτητη για οποιαδήποτε αντικατάσταση.

Είναι το DC53 καλύτερη επιλογή από το SKD11 για μήτρες προοδευτικής σφράγισης;

Στα περισσότερα σενάρια προοδευτικής μήτρας, το DC53 προσφέρει βελτιωμένη σκληρότητα και μειώνει τον κίνδυνο ρωγμών κατά τη διάρκεια του Wire-EDM, καθιστώντας το μια δημοφιλή επιλογή αναβάθμισης σε σύγκριση με το τυπικό SKD11.

Τι έγγραφα πρέπει να ζητήσω κατά την εισαγωγή χάλυβα εργαλείων από την Κίνα;

Τα έγγραφα προτεραιότητας περιλαμβάνουν EN 10204 3.1 Πιστοποιητικό δοκιμής Mill, εμπορικό τιμολόγιο, λίστα συσκευασίας και πιστοποιητικό προέλευσης. Μπορούν να κανονιστούν πρόσθετες αναφορές επιθεώρησης κατόπιν αιτήματος.

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ του χάλυβα ψυχρής επεξεργασίας που σκληραίνει με τον αέρα και του χάλυβα που σκληραίνει με λάδι;

Ο χάλυβας που σκληραίνει το λάδι όπως το O1 απαιτεί ψύξη λαδιού μετά το σβήσιμο. Οι βαθμοί σκλήρυνσης αέρα όπως το A2 ψύχονται φυσικά στον αέρα, φέρνοντας χαμηλότερη παραμόρφωση αλλά και υψηλότερο κόστος πρώτης ύλης.

Ζητήστε περαιτέρω τεχνική υποστήριξη

Εάν χρειάζεστε λεπτομερή φύλλα δεδομένων, υποστήριξη δείγματος υλικού ή επίσημη προσφορά για χάλυβα εργαλείων ψυχρής εργασίας, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με την ομάδα μας. Μπορούμε να προτείνουμε κατάλληλους βαθμούς ανάλογα με τις συνθήκες εργασίας και τον προϋπολογισμό-στόχο.

Αποστολή ερώτησής